Reklam Üst

6 ayda 200 milyon dolarlık ihracat

Türk zeytinyağı 113 ülkede sofraları süslüyor

Türk zeytinyağı, dünyanın birçok ülkesinden büyük ilgi görüyor. 6 ayda 200 milyon dolara yakın satış yapıldı.

6 ayda 200 milyon dolarlık ihracat.
Zeytinyağı İhracatı


Türkiye, zeytinyağı ihracat sezonunun başladığı 1 Kasım 2017'den 1 Mayıs 2018'e kadar geçen 6 aylık dönemde 199 milyon 285 bin dolarlık ihracat yaptı.En fazla ihracat ABD'ye yapıldı


Dünyanın 113 ülkesinde sofraları süsleyen Türk zeytinyağında en fazla ihracat 75 milyon 473 bin dolarla ABD'ye oldu. Bu ülkeyi 48 milyon 839 bin dolarla İspanya ve 13 milyon 767 bin dolarla Suudi Arabistan takip etti.

Uzun yıllardır Uzakdoğu pazarını hedefe alan Türk zeytinyağı ihracatçıları çabalarının meyvesini toplamaya başladı.

En fazla ihracat artışı Japonya'da


Çin, Hong-Kong ve Endonezya gibi ülkelere zeytinyağı ihracatı yükselirken, bu yıl en fazla artış gösteren ülke ise Japonya oldu.

Geçen sezonun ilk 6 ayında Türkiye, Japonya'ya 1 milyon 363 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakam bu sezon yaklaşık yüzde 520 artarak 8 milyon 448 bin dolara ulaştı.

ABD'ye 75 milyon dolarlık zeytinyağı


Dünya genelinde zeytinyağı ihracatında ABD'de de artış görüldü.

Zeytinyağı ihracatında ilk sırada yer alan ABD'ye geçen yılın ilk 6 ayında 28 milyon 684 bin dolarlık ihracat yapılırken, rakam bu yıl yaklaşık yüzde 163 artarak 75 milyon 423 bin dolara çıktı.

Türk zeytinyağı marka olma yolunda


Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Japonya'da Türk zeytinyağının marka olma yolunda ilerlediğine işaret ederek, "Bu pazarda büyümemizin bir diğer sebebi de Türk zeytinyağının rakip ülke yağlarına göre fiyat avantajının bulunması. Rakip ülkelerle rekabet edebilir düzeydeyiz. Japonya özelinde Uzakdoğu pazarındaki ihracatımızın artacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: AA1 Yorumlar

Seviyeli yorumlar yapın lütfen.

ZARA

Yorum Gönder

Seviyeli yorumlar yapın lütfen.

ZARA

Daha yeni Daha eski

Konu Üst Reklam

Konu Alt Reklam